Може би най-сигурния факт на пазарите в момента е увеличената волатилност. Трудно е да се предположи посоката на пазара, още по-малко точния момент на обръщане или продължение на тренда (timing). Долната графика показва индекса на волатилността на S&P 500, VIX (Volatility Index), който е най-широко следения на пазарите. Ясно се виждат широките движения на волатилността от последните месеци.
ГРАФИКА: AMERITRADE
С оглед на гореизложеното, инвеститорите биха се заинтересували от ниско волатилно портфолио, което също така би носело и положителна годишна доходност. Това не е лесна задача за никой асет мениджър.
Долната графика сравнява ниско волатилното порфолио (синя крива), което съставихме с известния микс от активи на Рей Далио, All Weather (червена крива).
Забележете, че:
Най-лошата година за ниско волатилното порфолио е +0.43%, а за All Weather -3.25%.
Максималния спад (drawdown) за ниско волатилното порфолио е -3.52%, а за All Weather –6.95%.
Коефицента на Sharpe (измерва доходността на единица риск, колкото по-висок, по-добре) за ниско волатилното порфолио е 1.57, а за All Weather 0.95.
В крайна сметка, средногодишнат доходност (номинална) за тестовия период на ниско волатилното порфолио е 9.42%, а на All Weather 5.13%.
Отделно, тези базови портфолиа подлежат на допълнителна оптимизация с ниски разходи, но това е предмет на отделна статия.
Ниско волатилното портфолио е съставено само 6 (шест) актива от нискоразходни американски облигационни взаимни фондове и ETF-и. Инвестициите са концентрирани предимно във висококачествени облигации и нисковолатилни акции.
Тестовия период е от юни 2011 г. до края на 2018 г.