Директни инвестиции или взаимни фондове – какво да изберем?

Имате известна сума спестявания, която искате да инвестирате? Пред вас обаче стои въпросът как да го направите – да съставите портфолио от избрани компании или да вложите средствата във взаимни фондове.

Днес ще се спрем на разликите между двата типа инвестиции.

Рискът

Директното инвестиране е далеч по-рисковано, тъй като изисква анализ на компанията, финансовите й коефициенти и разбира се – опит на капиталовите пазари.

От друга страна, вложението във фондове e с по-ниски нива на риск, главно поради няколко фактора.

На първо място – те се управляват от професионалисти. На второ място – влагат средствата в различни финансови инструменти, което означава, че са добре диверсифицирани.

Или иначе казано – ако дадена компания не се представя добре, това ще бъде компенсирано от останалите.

Разходите

Директното инвестиране е по-евтино, тъй като плащаме само комисионите по покупко-продажбата на книжата. Фондовете начисляват такси за покупка, продажба и годишно управление.

По-рядко срещани у нас са таксите като процент от активите под управление или определен процент (между 10 и 20%) от реализираната печалба.

Добре е да знаем, че всяка услуга – както у нас, така и по света, си има своя цена. В случая плащате за управление на средствата ви от професионалисти.

Ангажираност

Директното инвестиране изисква ежедневно следене на финансовите пазари. Единственото изключение е, ако средствата ви са вложени дългосрочно – над 10-годишен период или повече.

От своя страна, инвестициите във фондове не изискват поглед върху пазарите. В началото на всеки месец инвеститорите получават отчет за случилото се с вложенията им, което е добра опция за хората без опит.

Волатилност

Акциите на отделните компании са далеч по-волатилни. Това означава, че можем да спечелим повече, но можем и да загубим голяма част от инвестицията.

Фондовете пък влагат набраните средства в стотици компании, което ограничава волатилността.

Ликвидност

Колко бързо можем да продадем инвестицията си при необходимост? Отговорът на този въпрос зависи от компаниите, в които са вложени средствата.

Ако те са част от основните индекси на водещите европейски пазари и САЩ, то тогава това може да се случи и за секунди.

При по-слабо ликвидните пазари, както и част от компаниите извън индексите, може да са нужни часове и дори дни, за да излезем от позицията.

Четете още: Капман с нов фонд

При фондовете това не е така. При нужда от пари винаги можем да продадем дяловете си и да получим средства.

Не забравяйте: Експертите по лични финанси съветват да инвестираме само средства, които няма да са ни нужни в следващите месеци. Препоръчителен е дългосрочен период на инвестиция, а не краткосрочен, т.е. спекулативен.

Не на последно място

Внимавайте както с ликвидността на компаниите, ако инвестирате директно, така и с таксите и секторите, в които влагат фондовете, ако се спрете на този тип инвестиране.

Можете да се свържете с екипа на Капман, ако се интересувате от инвестиции на българския и чуждите пазари.

Ако това съдържание ви е допаднало, можете да ни последвате за още финансови новини във Facebook и LinkedIn

* Материалът е с  препоръчителен характер и не представлява препоръка за покупка/продажба на ценни книжа.