- 22/01/2016
- Posted by: dev
- Category: В Медиите

Взаимните фондове стават по-интересна и предпочитана алтернатива за инвестиции, особено при наблюдаваните през последната година все по-ниски лихви по депозити в банки. Дори при минималната (според официалната статистика) инфлация у нас за 2015 г., на практика почти всички видове банкови влогове не носят допълнителен доход на притежателите си, тъй като вече повечето срочни депозити са при годишни лихви от под 0,5%. Според прогнози на финансисти, лихвите е възможно дори още да падат през 2016 г. И макар че този процес в известна степен е обусловен от фактори извън България, като паричната политика на ЕЦБ,
но това не променя факта за липса на доходност от депозитите.
Тогава защо населението у нас съхранява (защото за приход през миналата година не може да говорим) средствата си в банки и все още слабо използва възможностите да ги инвестира във взаимни фондове? Отговорът не е еднозначен, но сред основните причини са недостатъчната информираност за възможностите за инвестиции в колективни инвестиционни схеми (КИС) и съответно приходи от тях и разпространеното мнение, че при влог в банка ще имаме някакъв доход от лихви, и то сигурен.
Що се отнася до втората част на отговора, през миналата около година стана ясно, че напълно сигурна банка няма, а и при годишни лихви по влогове под 1%, банките служат по-скоро като трезори за съхранение на средства. Разбира се, по принцип влоговете в банки са по-сигурна инвестиция от тази във взаимен фонд, особено като се има предвид, че по европейското и българското законодателство депозити до 100 хил. евро са гарантирани при евентуален фалит на финансовата институция.
Затова който инвестира средства в КИС, трябва да има предвид, че доходността от тях не е гарантирана. А освен това няма гаранция и за самите средства, т.е. част от тях или дори цялата първоначално вложена сума може да бъде загубена, макар че вероятността за крайния вариант общо взето е съвсем малка. Веднага трябва да отбележим, че е от значение във фонд с какъв рисков профил инвестираме – ниско, средно, умерено или високо рисков. Също така, преди да пристъпите към инвестиция в колективна инвестиционна схема, е необходимо да съберете достатъчно информация за типа й, начина на управление, добре ли е диверсифицирана, историята, фондмениджъра и т.н.
Така например фoндът „Kaпмaн Фиĸc“ е тип cмeceн – ĸoнcepвaтивeн и пpeимyщecтвeнo инвecтиpa в бaнĸoви дeпoзити, дългoви цeнни ĸнижa и др. Бaлaнcиpaният дoгoвopeн фoнд „Kaпмaн Kaпитaл“ e c yмepeнo нивo нa pиcĸ, ĸaтo пocтигнaтaтa oт нeгo дoxoднocт oт дaтaтa нa пyбличнoтo пpeдлaгaнe (2004 г.) дo 19 янyapи 2016 гoдинa e 6,86%. Πopтфeйлът нa виcoĸopиcĸoвия „Kaпмaн Maĸc“ ce cъcтoи ocнoвнo oт aĸции, eмитиpaни oт ĸoмпaнии, тъpгyвaни нa peгyлиpaни пaзapи у нас и в Европа. Heгoвaтa дoxoднocт oт дaтaтa нa пyбличнoтo пpeдлaгaнe (2006 г.) дo 19 янyapи e 2,41%. Теоретично колкото по-рисков е фондът, толкова по-висока е доходността от вложените средства, но пък и вероятността от тяхната загуба също е по-голяма. Също така, възвръщаемостта на инвестицията в по-рисков фонд се смята че е със сравнително по-дълъг хоризонт, а тази в консервативен – с по-къс.
Когато имате възможност да заделите средства, най-добре е да ги разпределите както в банков влог, така и в по-рискови активи, в частност и във взаимни фондове. Каква част от средствата обаче ще отидат във влог и каква за инвестиции във фонд(ове), всеки решава сам или с помощта на консултанти. В зависимост от обема на средствата, от собствените си нагласи за риск, от времето, за което е в състояние да не изтегля вложените пари, инвеститорът преценява в какъв точно фонд да инвестира. Универсални препоръки за посоченото няма, но не е желателно да се оперира със заемни средства, а само със собствени.
Като цяло и позовавайки се на статистически данни, вложенията във фондове дългосрочно са по-високодоходни от тези в банкови депозити, но са и по-рискови. Например, в западноевропейските страни голяма част от хората със свободни средства инвестират поне една трета от тях в рискови активи (включително и във взаимни фондове), а в САЩ този дял е над 50%.
Предупреждение за рискове: търговията с финансови инструменти може да доведе както до печалби, така и до загуби. Материалът е с информативен характер и нито една част от него не представлява инвестиционна консултация, инвестиционно изследване, препоръка или съвет за инвестиционно решение или следване на инвестиционна стратегия.