Златните принципи на инвестирането

Инвестирането може да ни помогне да постигнем финансовите си цели. Инвестиционните решения, които взимаме, оказват влияние върху шансовете ни за успех.

Тук е мястото да посочим, че никой не може да взима добри финансови решения всеки ден или при всяка сделка. Дори и великият инвеститор Уорън Бъфет прави грешки.

За да увеличим шансовете си за успехи на финансовите пазари, добре е да спазваме златните правила за инвестиции, които ще ни помогнат да постигнем по-добри резултати с парите си в дългосрочен план.

1. Ако не можем да си позволиш да инвестираш, не го прави

Да, наистина е вярно, че ако започнем да инвестираме на 18 или 20-годишна възраст, ще дадем повече време на парите ни да нараснат.

И все пак е важно да започнем да влагаме пари на пазарите, едва когато можем да си го позволим.

Четете още: Великите инвеститори – Джим Роджърс

Най-лесният начин за това е да отделяме по минимум 10% от доходите си. Например, ако печелим по 1000 лева месечно, да заделяме 100 лева, а при 2000 лева доход да инвестираме по 200 лева.

Преди да започнете да инвестирате, убедете се, че нямате задължения по кредитната си карта или бърз кредит. Тези продукти биха ви стрували средно около 20 и 40% годишно. Ето защо липсата им е първото и важно условие за инвестирането.

Ако това условие вече е изпълнено, може да се насочите към попълване на вашия фонд за спешни случаи, в който трябва да имате на разположение сума за покриване на разходите ви за поне 6 месеца.

Средствата могат да се ползват при временна безработица, еднократни разходи, лечение и др.

2. Поставете очаквания за инвестираните средства

Ако все още четете този материал, може би вече е време за първата или следващата инвестиция.

Имайте предвид, че по-високите рискове носят и по-големи доходи/съответно загуби. Различните инвестиционни продукти имат различни нива на риск. За вас е добре да помислите какъв риск бихте били склонни да поемете за парите си.

Не пропускайте: Какво е общото между Джак Богъл и Уорън Бъфет

Според степента на риск, инвестиционните посредници и управляващите дружества могат да ви предложат подходящите за вас продукти.

3. Срок на инвестицията

За какъв период от време планирате да вложите средствата? Планирате ли да правите допълнителни вноски (месечни, тримесечни, годишни)?

Това са останалите въпроси, на които ще се наложи да отговорите. Първо пред себе си, след това и при среща в инвестиционен посредник или управляващо дружество.

Още: Великите инвеститори – Рей Далио

Повечето експерти по лични финанси препоръчват дългосрочен хоризонт на инвестиции. Неслучайно част от най-великите имена в индустрията казват, че ако парите ще ни трябват до петата година, по-добре да не инвестираме.

4. Диверсифицирайте

Основно правило в инвестирането е да не влагаме всички пари в един инструмент (фонд, акция, индекс, облигация и т.н.). По-добре за парите ни ще е, ако са вложени в няколко инструмента, като по този начин ще разпределим риска между тях.

Специално за вас: Пет книги, които всеки инвеститор трябва да прочете

Така, ако някоя от инвестициите ни се представя зле, тя може да бъде компенсирана от друга.

5. Без паника и емоции

Контролът на емоциите е особено важен за инвестициите ни. Също така не бива да изпадаме в паника, ако вложението ни отчита загуба от, да речем, 5%.

Дори великите инвеститори не следят пазарите ежедневно. Тяхната работа е да откриват компании, които се представят по-добре от останалите и се търгуват при по-ниски коефициенти.

При положение че вашата професия е адвокат, стоматолог, учител, строител или др., защо тогава да следите пазарите ежедневно?

При положение че парите ви са вложени дългосрочно, пред вас има само едно решение, което трябва да вземете – на кого от професионалистите в бранша да се доверите. 

Не забравяйте, че на международните пазари може да търгувате с платформата ни Ctrader.

Ако това съдържание ви е допаднало, можете да ни последвате за още финансови новини във Facebook и LinkedIn

* Материалът е с  препоръчителен характер и не представлява препоръка за покупка/продажба на ценни книжа.