Кои са най-ликвидните публични компании у нас? А най-скъпите?

Ликвидността е един от най-важните фактори за инвестициите на фондовите пазари.

Колкото една компания е по-ликвидна, толкова по-бързо можем да купим желаното количество акции от нея.

Същото важи и за продажбите – ако емисията е ликвидна, това означава, че ще можем да излезем от позицията за минути или часове.

Справка на Капман Холдинг показва, че от началото на 2022 г. има 16 компании, които са част от индекса BG BX40, при които са сключени повече от 1 000 сделки.

Лидерската позиция е за Агрия Груп Холдинг, където са осъществени 5 385 сделки, следвана от Доверие Обединен Холдинг и Алтерко. При двете емисии са сключени 4 712 и 4 098 трансакции.

В топ 5 се нареждат Химимпорт, която години наред беше номер 1 на пазара у нас по този показател, както и димитровградският торов завод Неохим.

Сделките по двете позиции са респективно 4 049 и 3 605.

В топ 10 по този показател попадат още Адванс Терафонд АДСИЦ, Българска фондова борса, две от публичните банки – Първа инвестиционна банка и Централна кооперативна банка, както и Софарма.

Останалите шест емисии, при които са отчетени повече от 1 000 сделки, са Фонд за недвижими имоти България, Софарма трейдинг, Илевън Кепитъл, Сирма Груп Холдинг, Телелинк Бизнес Сървисис и Монбат.

Най-скъпите

Фармацевтичните Чайкафарма Висококачествени лекарства и Софарма са най-скъпите компании на българския фондов пазар, обхващаш Българска фондова борса и MTF SOFIA.

 Те са оценени на съответно 1.3 млрд. лева и 606 млн. лева.

Останалите две компании, чиято пазарна капитализация надхвърля половин милиард лева, са Спиди и Еврохолд България.

В челото на най-скъпите публични дружества попадат още М+С Хидравлик, Алтерко, Градус, Велграф Асет Мениджмънт, Първа инвестиционна банка и Холдинг Варна.

Общо 27 компании от 40-те, включени в изчислението на индикатора BG BX40, са оценени на повече от 100 млн. лв.