- 18/02/2023
- Posted by: kkostov
- Categories: Актуални теми, Международни пазари
Нови повишения за водещите европейски индикатори, рекорд за FTSE100 и разнопосочна търговия на Уолстрийт. Така накратко можем да обобщим случилото се на пазарите в периода 13-17 февруари. Ето и по-важното от изминаващата седмица:
ЕС и еврозоната
Сезонно коригираният брутен вътрешен продукт (БВП) на ЕС е запазил равнището си през четвъртото тримесечие на миналата година спрямо предходното тримесечие, а икономиката на еврозоната е нараснала с 0.1 на сто, сочат предварителните данни на Евростат.
Според първата оценка за годишния растеж през 2022 г., базирана на сезонно и календарно коригирани тримесечни данни, БВП се е увеличил с 3.6 на сто в ЕС и с 3.5 на сто в еврозоната.
Спрямо същото тримесечие на предходната година сезонно коригираният БВП е нараснал с 1.8 на сто в ЕС и с 1.9 на сто в еврозоната през четвъртото тримесечие на 2022 година.
През четвъртото тримесечие на 2022 г. БВП в ЕС се е повишил с 0.7 на сто спрямо предходното тримесечие (след +0.8 на сто през третото тримесечие на 2022 година). Спрямо същото тримесечие на предходната година БВП е нараснал с 1 на сто (след +1.9 на сто през предходното тримесечие).
Припомняме, че инфлацията в еврозоната и ЕС отчетоха понижение през януари за трети пореден месец.
Инфлацията в САЩ
Най-голямата икономика в света отчита инфлация от 0.5 на сто на месечна основа през януари и 6.4 на сто на годишна база.
Това е най-слабото годишно увеличение от края на 2021 г., което сочи, че тенденция за забавяне на инфлацията продължава. Това по всяка вероятност ще даде основание на Фед да повишава лихвите си с по-умерен темп.
Не пропускайте: Капман с нов фонд
Следващото заседание на Фед ще се проведе на 21-22 март.
България и еврото
От 1 януари 2024 година няма да бъде прието еврото в България, съобщи на пресконференция министърът на финансите Росица Велкова.
Тя уточни, че освен приемането на четирите законопроекта, свързани с членството ни в еврозоната, трябва да постигнем и критерия за инфлацията, както и да бъде поддържана перспектива в периода 2023-2026 г. на ниво планиране на дефицита по консолидираната фискална програма в размер на три процента.
Пазарите
Френският основен индикатор продължава да се представя най-добре от водещите пазари на Стария континент. CAC40 добави 3.06 на сто през седмицата, а от началото на 2022 г. бележи ръст от 13.5%.
Повишения през седмицата бяха наблюдавани и на пазарите в Германия и Великобритания. DAX нарасна с 1.14 на сто, докато FTSE100 се повиши с 1.55 на сто. От началото на годината двата индикатора отчитат ръст от респективно 11.19 и 7.42 на сто.
Четете още: Най-популярните стратегии за инвестиране
FTSE100 завърши на ниво от над 8 000 пункта за първи път в историята си.
Технологичният Nasdaq завърши седмицата с повишение от 0.58%. Индексът на сините чипове Dow Jones и S&P500 се понижиха съответно с 0.13 и 0.28 на сто, което е тяхна трета и втора поредна седмица на отрицателна територия.
Родният капиталов пазар, включващ Българска фондова борса и MTF Sofia завърши седмицата с понижения. SOFIX загуби 1.21 на сто, докато BG BX40 отчете спад от 0.99%.
Общият изтъргуван оборот на MTF Sofia през седмицата възлезе на 4.84 млн. лева.
Можете да се свържете с екипа на Капман, ако се интересувате от инвестиции на българския и чуждите пазари.
Ако това съдържание ви е допаднало, можете да ни последвате за още финансови новини във Facebook и LinkedIn.
* Материалът е с препоръчителен характер и не представлява препоръка за покупка/продажба на ценни книжа.