Основна макро тема
Основна макро тема за нас е спада на цената на петрола с около 20% от върха достигнат в началото на октомври. Цената на суровината е особено чувствителна към икономическия растеж, отделно от всякакви други непазарни (геополитически) фактори. Резкия спад може да е ранен сигнал за отслабващ инфлационен натиск, а това би довело до „разхлабване“ на монетарните политики на централните банки. От своя страна това може да подкрепи за цената държавните облигации и EUR/USD (по линия на намаляваща разлика в монетарните стимули).
Водещи пазари
- ЕВРОПА
В предстоящата седмица, Eвропейската Комисия ще обяви окончателното си становище за бюджета на Италия. Очакванията са, че тя бързо ще активира началото на процедура за прекомерен бюджетен дефицит срещу Италия. Това се случва на фона на спад на растежа на БВП на Еврозоната (вкл. и на Германия) до 0.2 % за последното тримесечие.
По – важни данни през предстоящата седмица от Европа са:
- Понеделник и Вторник – среща на финансовите министри на Еврозоната.
- Петък – Индексите PMI.
Долната графика показва натрупания обем италиански облигации в активите на ЕЦБ.
Източник: Bloomberg
- · САЩ
Миналата седмица видяхме нов момент от досегашната риторика на членове на Федералния резерв. Tова е изразената от тях загриженост за забавянето на глобалната икономика. Това би могло да доведе до по – „омекотено“ или забавено затягане на монетарната политика на Федералния Резерв, което пък би довело до отслабване на долара. При по – високи лихви, корпоративния дълг в САЩ, който е на исторически високи нива ще стане по-труден за обслужване и ще спре стимулите за обратно изкупуване на акции, което пък ще доведе до низходящ натиск при индексите.
В четвъртък пазарите в САЩ ще бъдат затворени цял ден, а в петък те ще бъдат отворени до 19.00 ч., българско време, заради празника Ден на благодарността, Thanksgiving Day.
По – важни данни през предстоящата седмица от САЩ са:
- Вторник – Разрешения за строеж (прогноза от 1.260 млн. ).
- Петък – Индексите PMI.
- · ВЕЛИКОБРИТАНИЯ
Във Великобритания възможността за предсрочни парламентарни избори преди март 2019 г. (когато е крайния срок за финализиране на Брекзит) е съвсем реална. На 10 декември предстои ключовото гласуване в британския парламент (Камарата на общините) на споразумението за Брекзит между правителството на Тереза Мей и ЕК.
Отделно, продажбите на дребно в Обединеното Кралство отслабват, което логично води до намаляване и на инфлационния натиск. Това пък води до низходящ натиск срещу паунда.
По – важни данни през предстоящата седмица от Великобритания са:
- Сряда – Темп на инфлация (прогноза от 2.6% на годишна база).
- · ЯПОНИЯ
Централната банка на Япония не се очаква да промени монетарната си политика преди края на 2019 г. Разходите за хеджиране (т. нар. Xccy база) на японските инвеститори при покупка на американски ДЦК намаляха значително последните месеци, което би подкрепило курса USD/JPY
По – важни данни през предстоящата седмица от Япония са:
- Четвъртък – Темп на инфлация (прогноза от 1.0 % на годишна база)
- · АВСТРАЛИЯ
Интересно развитие има в Австралия. Данните за заетостта от миналата седмица показаха значително подобрение. Утре ще бъдат публикувани протоколите от последното заседание на Централната банка, което ще даде по голяма яснота за монетарната политика.
Търговския баланс на Австралия се подобрява значително последните месеци, както се виьда от долната графика.
Източник: www.yardeni.com
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
В заключение, започналия процес на изтегляне на ликвидност (quantitative tighteninig) в миналото винаги е водел до корекции на капиталовите пазари. Долната графика на месечна база, представя цените на индекса DOW JONES и цените на акциите на GENERAL ELECTTRIC. В миналото двата инструмента бяха с много висока положителна корелация, която рязко прекъсна от началото на 2017 г. Въпросът е ще се съберат ли отново цените на двата инструмента и в каква посока?
Графика: Saxo Bank