Листнатата на германската борса XETRA и включена в индекса MDAX компания AURUBIS има присъствие в България от 2008 г., когато Норддойче Афинери (NA) придоби завода в Пирдоп от групата Кумерио.
Компанията е водещ производител на мед и медни продукти с централа в Хамбург и с подразделения в над 20 страни.
Основната дейност на компанията е преработването на медни концентрати, производството на медни аноди и медни катоди, както и вторични продукти като сярна киселина и фаялит. В България, производството на AURUBIS е в завода до гр. Пирдоп и обхваща следните основни звена: металургия, рафинерия, производство на сярна киселина и обогатителна фабрика.
Според данни на Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ), България дава 16% от анодната мед, 8% от рафинираната мед, 6% от оловото и 4% от цинка, произвеждани в целия Европейски съюз.
Компанията осъществява 9% от износа и 6% от вноса на страната и има структуроопределяща роля за българската икономика.
Наскоро Аурубис обяви, че планира да инвестира пряко 260 млн. лв. в България през следващите четири години.
ГОДИШНИ ОТЧЕТИ НА ГРУПАТА AURUBIS AG
Графика: MARKET MAP, MORNINGSTAR
Дивидентната доходност на компанията по години е както следва:
Графика: www.aurubis.com
Основните източници на суровина по страни в периода 2016/17 за цялата група са:
Източник: www.aurubis.com
През октомври компанията обяви, че нейните планове за продажба на бизнеса с медни рула на германската Wieland-Werke AG e под въпрос, поради възможно антитръстово проучване от ЕК.
За периода 01.10.2017 – 31.03.2018 компанията е продала следните обеми продукция от т. нар. Multi – Metal Strategy, включително злато и сребро:
Източник: www.aurubis.com
Долната графика показва процентното изменение на цената на мартенския фючърс на мед, търгуван на електронната борса COMEX (ляв панел) и цената на акцията AURUBIS (десен панел) от началото на годината.
Графика: MARKET MAP, MORNINGSTAR
Следващата графика сравнява ценовото поведение като процентна промяна от началото на годината на Аурубис (черна крива), Freeport McMoRan (оранжева крива), BHP Billiton (синя крива) и Antofagasta (сива крива).
Графика: Saxo Bank
В заключение, нека направим по – широк макро анализ от гледна точка на суровината. Медта (оранжева крива, COPX) е индустриален метал и цената му е чувствителна към икономическия цикъл. Поради това, металът има много висока отрицателна корелация с цените на облигациите (черна крива, TLT), както се вижда от долната графика на седмична база. Обикновено (но, не винаги) медта започва обръщане на тренда си преди промяна на тренда на цената на облигациите.
Графика: Saxo Bank
Долната графика показва ценовото съотношение (спред) между цената на медта и златото. Когато спреда се понижава, както сега, златото поскъпва относително срещу медта, което в повечето случаи съвпада със забавяне на икономическия цикъл и по-негативни настроения на пазарите. Когато настроенията на пазарите са позитивни и икономиката е във фаза на експанзия, индустриалните метали се търсят силно и това води до повишение на цената им спрямо златото, т.е. посочения спред се повишава.
Графика: Saxo Bank
Последната графика показва спреда между съвкупния стоков индекс SPGSCITR и индекса на американски акции SPX. Когато съотношението е на много ниски нива, както сега, това означава относителна свръхкупеност на финансовите активи спрямо физическите (стокови) активи. Това показва възможен край на досегашния низходящ цикъл на спреда и евентуалното му покачване, което на свой ред означава начало на относително поевтиняване на „хартиените“ активи (акции, облигации), спрямо физическите (стокови или твърди) активи.