Рискове на глобалните пазари
Активното използване на финансови инструменти т.е. дълг от двете най – големи икономики в света, САЩ и Китай, до – голяма степен измества ефективното използване на капитал за т. нар. органичен растеж на икономическата система. Освен това се изчерпва и тяхната кредитoспособност.
През 2008 г., когато Федералния резерв започна политиката си на „количествени улеснения“, активите в баланса на банката бяха на стойност 915 $ милиарда долара. Лихвения процент беше 4.2 %.
Ако днес икономиката изпадне в рецесия, Резерва би започнал „спасителни“ операции с баланс от 4 трилиона долара (синя крива) и лихвен процент от 2.25 %, (черна крива), т.е. способността за монетарни стимули до голяма степен е изразходвана.
Източник: tradingeconomics.com
Друг пример за „монетизация“ на икономическия растеж е темпа на изменение на паричния агрегат М1 в Китай. Както се вижда от долната графика в момента, този показател е близко до историческо дъно. Неговия спад върви малко преди или паралелно със забавянето на темпа на растеж на икономиката на Китай. Всъщност, тя е много зависима от дългово финансиране. През 2008 г. отношението общ дълг към БВП беше 141 %, днес е 256 %. При положение, че страната е втората най – голяма икономика в света и водещ консуматор на индустриални ресурси, това директно би могло да повлияе на глобално ниво.
Източник: BLOOMBERG
Това е важно, защото, както показва следващата графика, дълговото бреме в Китай (долна скала) се обслужва от много ниско отношение БВП на глава от населението (дясна скала).
Източник: BLOOMBERG
В заключение, долната графика е интересна от техническа гледна точка. Тя показва широкия индекс Wilshire 5000 (включва активно 5000 търгувани акции в САЩ) на месечна база с техническите индикатори RSI (горен панел) и MACD (долен панел). Съвсем ясно се вижда модела в миналото (сините стрелки), който е водил до по – дълбок спад на пазара.