В днешния портфолио монитор ще комбинираме посочения вече от нас на 05. 12.2018 г. цикъл на ликвидността (LIQUIDITY CYCLE) и един семпъл модел, наречен IVY PORTFOLIO на доказано успешните американски трейдъри и инвеститори, Mebane Faber и Chuck Hudges.
Моделът IVY PORTFOLIO инвестира в ETF – и, които отразяват основни класове активи и които са над 10- месечната си проста плъзгаща средна. В противен случай, портфолиото „стои“ на кеш. Избират се от 5 до 20 ETF – и за конструиране на портфолиото.
Според модела на ликвидността, глобалната икономика се намира в горния ляв край на кривата на горната графика, когато цените на облигациите спадат, инфлацията расте и натовареността на производствения капацитет и корпоративните печалби вече са достигнали пик. Ключова роля в модела имат централните банки, тъй като те контролират предлагането на паричната маса и основния лихвен процент. На този етап те започват или вече са започнали да изтеглят ликвидност от икономическата система, което е фактор за спад на цените на финансовите активи.
Например, Федералния Резерв на САЩ редуцира ежемесечно балансовото си число (или сумата на натрупаните активи по време на т. нар. количествени улеснения, QE) с 50 млрд. долара в допълнение на повишението на основната лихва.
Избраните борсово търгувани фондове за портфолиото са достатъчно ликвидни:
- BND – Vanguard Total Bond Market.
- DBC – Invesco DB Commodity Tracking.
- VNQ – Vanguard Real Estate.
- VEU – Vanguard FTSE All-Wld ex-US.
- TIP – iShares TIPS Bond.
- VWO – Vanguard FTSE Emerging Markets
Тестът на представшнето ще изпълним със симулатора на portfoliovizualizer.com. Предполага се, че капитал е разделен на шест равни части (equal weighted). Не се смятат комисионните.
Период на теста 01.01.2017 г. до 31.12.2018 г., по посочените критерии с 10 – периодната плъзгаща средна (Simple Moving Average).
- BND – +2.16 %.
- DBC – +1.81 %.
- VNQ – минус 2.90 %.
- VEU – +12.51 %.
- TIP – минус 0.28 %
- VWO – + 13.79 %.
Общата възвращаемост на порфейла е малко над 4.8 % за посочения двугодишен период.
За сравнение, ще генерираме представянето на същото портфолио за същия период, но без критерия за вход в позиция, чрез използване на 10 SMA. Т. е., това е диверсифицирано, но пасивно управлявано портфолио.
Резултатът е значително по – слаб, както се вижда от долната графика с възвращаемост за периода от 1.73 %.
Източник: www.portfoliovisualizer.com
Като извод можем да посочим, че критерия със 10 месечна SMA, освен за т. нар. тайминг (timing), помага и за значителното редуциране на риска (подобрен риск мениджмънт).
А, как може да ни помогне модела на ликвидността? Като адаптираме (редуцираме или увеличим) теглата на активите, спрямо икономическия цикъл, но това е предмет на друга статия.
В заключение, долната графика показва представянето (процентна възвращаемост) за 2018 г. на 50 – те най големи компании в индекса S&P 500.