„Млечните продукти ще бъдат най-сериозно засегнати от високите цени на свободния пазар на електроенергия, като негативното влияние на скъпия ток ще се отрази и върху останалите основни хранителни продукти“, коментира Симеон Присадашки, зам.-председател на Асоциацията на млекопроизводителите в България, пред Bulgaria On Air.
Във връзка с резките промени на свободния пазар на електроенергия се искат преразглеждане на съществуващите договори между доставчиците и потребителите.
В някои от тях се предлага новата доставна цена на енергията да се базира върху стойността, достигната на борсовия сегмент „Пазар ден напред“ на Българска Независима Енергийна Борса (БНЕБ), където повишенията през последните седмици са най-големи.
Комисията за енергийно и водно регулиране получи правомощия да контролира борсата за ток само преди месеци, а бюджет за такива проверки беше отпуснат едва за 2019 г.
Очевидна е нуждата от хеджиране!
Какви са основните пазарни роли, когато се хеджира?
Ако рискувате да загубите пари, когато цената пада трябва да продавате фючърсен контракт/сертификат. Това е удачно за малки ВЕИ – та или производители на ток. Подходящ, когато хеджъра притежава актива.
Ако рискувате да загубите пари, когато цента се покачва трябва да се купува фючърсен контракт/сертификат. Това е удачно за производстверни предприятия. Подходящ, когато хеджъра не притежава актива, както в случая на млекопроизводителите.
Има ли пазар и средство за хеджиране в България?
Едно от основните предимства на хеджирането, чрез MTF (Multilateral Trading Facility, Многостранна система за търговия) е чисто финансовия сетълмент на сделките. Т.е., не съществува задължение за физическа доставка/приемане на електроенергия. Предмет на сделките са само финансови инструменти.
На 03 януари 2019 г. на MTF-София има сключена сделка за сертификат със седмичен срок (падеж) за пикова електроенергия на цена (или курс) от 156.70 лева за MWh. Днес, 10 януари цената на БНЕБ за пиковата електроенергия достигна 271.94 лв./MWh.
Клиентът е фиксирал предварително цената на 156.70 лева за MWh и оптимизирал разходите си за обичаен бизнес, тъй като печалбата от MTF пазара компенсира загубата или високите и волатилни цени на БНЕБ.
В края на едноседмичният период, Централен Депозитар (ЦД) отблокира гаранцията на купувача и продавача направена при сключване на сделката от където реално идва и печалбата за купуващата страна. Тя компенсира (offset) загубата от пазара на с физическа доставка на електрическа енергия. Отделно се елиминира и волатилността на цената на БНЕБ с произтичащото от това допълнителни рискове (част от тях са посочени в началото на статията).
Източник: Капман/MTF Sofia
Разбира се, има технически детайли, които допълнително трябва да се изяснят, но това е предмет на други статии. Например, важно е съгласуването на обемите, които са закупени на БНЕБ и закупените обеми с цел хеджиране на MTF пазара.
Кредитния риск на практика е сведен до минимум, защото сделките със сертификатите са със сетълмент в Централен Депозитар.
Всички участници са длъжни да депозират в него необходимите гаранционни обезпечения, които се изчисляват на база на правилата на MTF пазара, така че да бъдат достатъчни за покриване на дебитното салдо на члена. Те са значително по – ниски от гаранциите, изисквани за търговия на БНЕБ.