Едно от най – важните неща при инвестирането, вкл. съставяне на портфолио от финансови активи е наличието на система и нейното следване. Долната графика показава по ясен начин предпочитаните сектори, според пазарния и икономическия цикъл. Важно е да се посочи, че те не съвпадат във времето, като пазарния (черна крива) цикъл „води“ икономическия (червена крива).
В момента, секторите здравеопазване, потребителски стоки (нециклични) и комунални услуги са предпочитани, според модела (точки 6, 7 и 8 над черната крива).
Кешът и кешовите инструменти също са алтернатива, както се вижда от долната таблица с представянето на различните класове актви през 2018 г.
Източник: pensionpartners.com
За оптимизиране на порфолиото (т.е. с по – висок коефицент на Шарп) в настоящия икономически цикъл може да се разгледат като инвестиционни алтернативи и средносрочни висококачествени облигации, международни фармацевтични и биотехнологични компании, компании за добив на ценни метали.
В заключение, Ви представяме количествения модел Morgan Stanley Dynamic Allocation Index на инвестиционната банка Morgan Stanley (която днес ще обяви тримесечните си резултати). Моделът инвестира в раличните класове активи, чрез високоликвидни борсово търгувани фондове (ETF), според модерната портфолио теория. Максималната годишна волатилност е ограничена до 5 %, което е силно консервативно с оглед на широкия спектър на инвестируемите активи. Максималния брой инструменти са 12 с месечно ребалансиране.
Графика: Morgan Stanley
Важно е да се посочи, че това е теоритичен модел, който се адаптира постоянно на месечна база, според заложените критерии. На практика е труден за осъществяване, най – малкото, поради транзакционните разходи и осъществяване на точния тайминг за заемане на позиция в инвестируемите инструменти.
Вижда се, че в момента с дял от почти 60 % в Morgan Stanley Dynamic Allocation Index са 2 – годишните държавни облигации на САЩ, а 25 % са инвестирани в злато (GLD). Представянето на модела от 2004 до края на 2018 г. е показано на долната таблица. Смятат (изваждат) се и 0.50% годишни разходи, т.е. това са нетни резултати за портфолиото. Дивидентите се реинвестират.
Източник: Morgan Stanley