Един въпрос, по койтo все още не се „шуми“ на електроенергийния пазар в България са т. нар. „транзакционни разходи“ за търговия на енергийната борса (БНЕБ). Това са всички разходи за комисионни на лицензирания търговец и/или такси към самата борса.
Получава се така, че даден участник трябва да е много „ликвиден“ за да участва в не особено ликвиден пазар на различните сегменти на БНЕБ. Това, само по себе си (или при „равни други условия“), понижава ликвидността и увеличава контрагентния и операционен риск.
С оглед на сравнимостта на типовете пазари, трябва да се прави разлика между пазар с физическа доставка на електроенергия и пазар с финасови инструменти или деривати върху цената на електроенергията. Последните имат в почти 100 % от случаите, чисто финансов сетълмет.
Поради това, дериватния пазар е изключително удачен за хеджиране на ценовия риск от търговията на „физическия пазар“ и свързаната с него волатилност.
По – долу ще изброим част от разходите за участие в търговия на финансови фючърси на пан – европейската борса EEX (European Energy Exchange), които са с фиксиран (или фиксируем, според обема на ползваната услуга) рамер. Отделно, има различни типове комуникационн връзки, които могат да достигнат до 42 000 евро на година. Като цяло, таксите на EEX са следните видове:
- Такси за търговски транзакции.
- Годишни такси.
- Технически такси.
- Такси за допълнителнии услуги (обикновено информационни и комуникационни).
Размерите на част от таксите са:
- 0.0075 евро на МгВч за търговия от едната страна на сделката, т.е. при отваряне на сделката. При затваряне на позициията се плаща отново.
- 500 евро за отменена котировка на компания, която има задължение за котиране, а всеки друг пазарен участник дължи по минимум 1000 евро при такава ситуация.
- 15 000 годишна такса за пълно членство на EEX (новоприетите членове са освободени от тази такса през първата година).
- От 1700 до 7500 евро на година такса за свързване към търговската система на EEX.
- 600 до 6000 евро за различни информационни и пазарни данни.
Друго важно разграничение е между лицензирани участници за търговия и клиентите на самите участници. Посочените разходи са за първата група, които би трябвало да се „разхвърлят“ върху техните клиенти.
За сравнение, размерите на част от предлаганите услуги и такси на MTF SOFIA са:
- Годишната такса за участие на MTF SOFIA е в размер 300 (триста) лева, без ДДС.
- За поддържане на един брокерски терминал всеки участник на MTF SOFIA заплаща годишна такса в размер на 100 (сто) лв, без ДДС.
- За изпълнени поръчки със деривативни финансови инструменти се дължи такса върху стойността на поръчката в размер на 0.1 (нула цяло и едно) на сто.
Начинът за приключване на сделки, сключени на MTF SOFIA, се определя като “доставка срещу плащане”. Прехвърлянето на финансовите инструменти и насрещното плащане се извършват едновременно и взаимосвързано.
Въпреки, че пазарът на БНЕБ е различен тип (с физическа доставка), само за илюстрация размера на нейните тарифи са показани на долната таблица.
Размера на обезпеченията на сделки на MTF SOFIA са несравнимо по – ниски. Информацията, която се генерира от търговията се разпространява безплатно.