Моля, погледнете добре долната графика! Забележете резките промени в цената на електроенергията на БНЕБ. Особено волатилна е цената на на т. нар. пикова електроенергия (червена крива). Обема е относително постоянен.
Източник: MTF SOFIA
С оглед на горните факти можем да направим извода, че търсенето е силно нееластично, спрямо цената. Това означава, че предлагането е силната страна, което е характерно за олигополна структура на пазара.
Всичко това се случва на фона на поредни протести на представители на частния сектор (млекопроизводители). В същото време, енергийния министър обеща, че от 19 – ти януари „Национална електрическа компания“ ЕАД, ТЕЦ „Марица-Изток 2“ ЕАД и АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД следва да осигуряват по 700 (от 690) МВт електроенергия на всеки час за търговия през платформата „ден напред“ на борсата.
Отделно, метерологичното време се затопли, което по дефиниция би трябвало да понижава потреблението и съответно цените. Няма значение колко добре „разбирате“ пазара и нивото Ви на компетентност.
Особено паказателна е долната графика, съставена от нашият риск мениджър Кристян Фазелов. Забележете резките ценови промени на пиковата цена (оранжева крива) около 21 – та дневната средна (зелена пунктирана крива). Сивите криви са стандартното отклонение на цената.
Графиката е за периода от 01.11 2018 до 17.01.2019 г.
Източник: MTF SOFIA
Дори при активно включване на пазара на ВЕИ мощности с 4 и повече мегавата (както би трябвало де е според Закона за енергетиката от 01 януари), тяхното производство зависи силно от метереологичните условия и не подлежи на стабилно планиране.
Какво може да се направи при такава ситуация?
Нека, просто дадем един реален пример. На 10 януари 2019 г. на пазара MTF – София е сключена сделка за едноседмичен сертификат за пикова електроенергия на цена (или курс) от 200.13 лв. за МВтч. На 17 януари, максималната цена на пикова енергия достигна на БНЕБ е 298 за МВтч. Т.е., купувачът (обикновено индустриално предприятие) е:
- фиксирал цената си.
- направил е това една една седмица предварително.
- печалбата от сертификата компенсира високата цена на пазара „Ден напред“ на БНЕБ.
- фокусира се върху обичайния си бизнес.
- бюджетира точно.
В заключение и само за сравнение, долната таблица показва нивото изменението на цената на германските борси Phelix DE и EPEX DE на 16 януари 2019 г.
Източник: MTF SOFIA
Не е нужна свръхкомпетентност за да се оценят фактите и да се направи сравнение между тях. Още по – малко за да се извърши хеджиране на ценовия риск.
Ето една проста формула за хеджиране на риска:
Ако рискувате да загубите пари, когато цената пада, трябва да продавате фючърсен контракт/сертификат.
Aко рискувате да загубите пари, когато ценaта се покачва, трябва да се купува фючърсен контракт/сертификат.