Нека да подчертаем още в началото, че използваме само публично достъпни данни.
Какви са фактите, които бяха отбелязани публично през изминалите дни?
Няма държава, където електрическата енергия да се търгува 100 процента на борсата. Обичайно основните количества се търгуват по дългосрочни договори.
Ежедневно трите държавни компании АЕЦ „Козлодуй”, ТЕЦ „Марица Изток 2 и НЕК са задължени по закон да осигуряват по 690 мегавата на час на борсовия пазар. Очаква се това количество да се повиши до 700 мегавата на час.
Същевременно, долната графика представя годишното производство на АЕЦ „Козлудуй“.
Източник: АЕЦ „Козлудуй“
На БНЕБ, сегмент „Пазар Ден Напред“ се търгуват около 10% от наличните мощности. Този процент постепенно расте, но не се очаква да превиши 30%, както е във всички страни.
Трите ЕРП-та в България набавят електроенергия за технологични разходи от сегмента „Пазар Ден напред“, особено при минусови температури. Те трябва да са в рамките на определените от КВЕР технологични разходи при разпределяне на електрическата енергия, а именно между 8-9 %.
Топлофикации, заводски централи и ВЕИ имат споразумения с фонда „Сигурност на електроенергийната система“ за изплащане на премии, които компенсират разликата между пазарната цена и преференциалната цена по която НЕК е купувал от тях. Стойността на тези премии пък зависи от разликата между прогнозна цена определена от КЕВР и пазарните цени. Оттук, при по – ниски борсови цени ще има по – ниски приходи за посочените мощности.
Важен аспект на пазара за който не се говори е т. нар. енергоемкост на икономиката.
Макар и до 2015 г., данните на Евростат са показателни:
Източник: ЕВРОСТАТ
България е най – енергийно интензивната икономика в ЕС, както през 2005, така и през 2015 г. Няма причина да очакваме промяна на ситуацията през последните три години. Румъния, например е почти 100 % по – енергоефективна от нас.
Нека, сега да „влезнем“ в текущата пазарна ситуация.
За тази цел ще погледнем на волатилността на цената на пазар „Ден напред“ по графичен начин. Графиката е съставена от нашия риск мениджър Кристиян Фазелов.
Източник: MTF SOFIA
Забележете, амплитудата на пиковата цена (червена крива) през изминалите дни и едновременно с това разширяването и свиването на спреда между средните на пиковата и извън пиковата цена (синя крива). Обема на сключените сделки е относително постоянен. Това може да означава, че едната страна на пазара е отчетливо по – силна и едновременно с това по – непредвидима.
С оглед на гореизложената фундаментална и статистическа информация, няма причина да очакваме, че поведението на цената ще се промени в краткосрочен план, особено през зимния период.