Нека да подчертаем още в началото, че използваме само публично достъпни данни.
Вчера (23.01.2019 г.) беше проведена дискусия „Ликвидност и ценови нива при задължително участие на борсовия електроенергиен пазар“.
Основни фактори, които бяха подчертани за състоянието на борсовия пазар бяха:
– На БНЕБ през последните четири месеца са регистрирани, както най-ниските, така и най-високите цени (в сегмента пазар Ден напред).
– Осреднено, количествата на борсата от БЕХ са 80 %
– причина за волативността на цените той посочи рязкото повишаване на цената на въглеродните емисии (СО2).
– НЕК трябва да заделя големи количества пикова енергия за големия регулиран пазар
– Среден дял на пазара Ден напред спрямо консумацията в страната, според изнесените данни на БНЕБ през 2016 г. е бил – 7,05 %, 2017 г. – 11,24 % и през 2018 г. – 16,6 %.
– Таксата внос оскъпява електроенергията от други държави, а таксата износ намалява конкурентоспособността на българските производители. Страната ни е единствена в ЕС, поддържаща това положение.
– Според еврорегламентите, между две съседни зони разликата в цената на енергията на пазара „Ден напред“ не трябва да е повече от 2 евро. Освен това трансграничния капацитет не трябва да е под 30 % от върховия енергия за годината и не по-малко от 30 % инсталираните ВЕИ.
При тези пазарни условия, търговците на електроенергия, отпаднали от свободния енергиен пазар досега са 17, а 17 хиляди са клиентите, които са се върнали от свободния към регулирания пазар. Дълговете на търговците на електроенергия са над 60 млн. лева.
Нека да подчертаем отново, че използваме само публично достъпни данни.
Паралелно с по – мекото време, обемите (peak и off-peak) на борсата бележат увеличение.
Източник: MTF SOFIA
Най – вероятно това се дължи на увеличено предлагане, както за вътрешния пазар, така и за износ, както се вижда от долната таблица на ЕСО.
Източник: ЕСО
В синхрон с посочените фундаментални данни цената и спреда между пиковата и извънпиковата цена се сви рязко.
Източник: MTF SOFIA
С оглед на гореизложеното можем да обобщим, че увеличения обем е фактор за понижение на цената и спреда в цените, включително и с тези на международните пазари.