В началото на статията ще маркираме две новини от последните дни.
Първо, на световния икономически форум в Давос тази година Рей Далио, основател и управител на най – големия и успешен хедж фонд в света Bridgewater Associates, отбеляза няколко основни риска в близките години:
- Увеличаващата се разлика в богатството.
- Увеличаващ се политически популизъм.
- Увеличаващото се политическо противопоставяне, както във вътрешен, така и в международен план.
- Отслабващ политически мениджмънт и способност за взимане на правилни решения.
- Намаляващ капацитет на Централните банки за стимулиране на икономиките.
- Икономическо забавяне.
- Геопоитическо напрежение, най – вече между САЩ и Китай (който е технологично и икономически по – силен от Русия).
Второ, Япония обяви намерението до 2026 г. да постигне т. нар. първичен излишък на държавния бюджет (повече приходи спрмо разходите, изключвайки дълговите разходи). Защо това е важно? Страната има най – голямото съотношение дълг към БВП сред развитите страни и силно застаряващо население в условия на повишаващи се лихви. Това може означава повишен риск от намаляване на емитирането на правителствени облигации и свиване на покупки на финансови активи от страна на Централната банка. Също така, не на последно място се увеличава риска и от управленски грешки. Това потенциално би намалило цените на посочените активи.
На този фон, директно ще Ви представим основната част на модел на порфолио, наречен Protective Asset Allocation, компилиран от Keller и Keuning през 2016 г.
Тъй като сборът на посочените активи е равен на 83.90% ние добавихме остатъчните 16.10 % в SHY (краткосрочни правителствени книжа). Резултатът е показан на долната графика.
Синята крива е Protective Asset Allocation, а червената крива е порфолио съставено от 30 % DIA (акции в Дау Джоунс) и 70 % TLT (правителствени облигации на САЩ над 20 г.).