За да бъде успешна една портфолио система е необходимо тя да е изградена от ясна последователност от стъпки, по възможност максимално семпли. Без излишни технически подробности, нека направим бърз алгоритъм. Ще използваме само борсово-търгувани фондове (ETF) за да не усложняваме анализа, както и портфолиото да може да се управлява лесно.
Стъпките (на алгоритъма) са:
- Модел, който осигурява макро оценка на пазарния и икономически цикъл. За тази цел избираме индикатора Composite Leading Indicators (CLI), съставен от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (OECD), който е доказал своята надеждност. В момента, спадът на индикатора предполага избор на по-консерватовно портфолио (с по- ниска волатилност).
Източник: ОИСР
- Скенер или инструмент за подбор на разходно ефективни и нискорискови активи. Това е всяка база данни за ETF фондове, като например etfscreen.com.
- Критерии за сортиране и/или смесване на активите. Избираме като критерий максимална възвращаемост при не повече от 5% волатилност на портфолиото.
- 4. Избор на бенчмарк за оценка и проследяване на представянето на портфолиото. Избираме фонда iShares Barclays 7-10 Year Treasury Bond Fund (IEF), който е годишна волатилност под 5%, както се вижда от жълтата точка на долната графика. Допълнително избираме
Източник: etfscreen.com.
Използвайки функциите на сайта www.portfoliovisualizer.com, получаваме следните резултати в настоящия пазарен цикъл (от началото на 2016 г., досега) за критерия „Максимална възвращаемост при волатилност не повече от 5% на портфолиото“:
Жълтата крива е избрания еталон (бенчмарк), а именно фонда IEF. Червенат акрива е целевото портфолио, която се състои от следните активи:
– 33.82% в SPLV (Invesco S&P 500 Low Volatility ETF) – фонд, който инвестира в ниско волатилни акции в S&P 500.
– 18.74% в PTNQ (Pacer Trendpilot 100 ETF) – фонд, който инвестира в NASDAQ или крактосрочни ДЦК на САЩ в зависимост на цената на активите, спрямо 200 – периодната плъзгаща средна.
– 47.44% в AGG iShares Core US Aggregate Bond ETF – фонд, който инвестира в американски облигации с инвестиционен рейтинг.
Сравнителните данни на трите микса от активи са показани в долната таблица. С най-висок коефицент на Шарп (най-висока възвращаемост за единица риск) е целевото портфолио (maximum return at 5% volatility).