Към настоящия момент основни източници на пазарен риск са САЩ и Китай, поради:
- Бюджетните ограничения в САЩ за таван на дълга (който сам по себе си е огромен).
- Продължаващато частично затваряне на американското правителството.
- Търговските преговори между САЩ и Китай, които едва ли ще се уредят окончателно на 01.03.2019 г.
Според анализ на BLOOMBERG, китайските финансови активи, които в голямата си част са дългови инструменти са на приблизителна стойност 48 трилиона долара или 3.7 повече от рамера на БВП на страната. За сравнение, САЩ имат финансови активи на стойност 24 трилиона долара, но близо 38% по-голяма икономика от тази на Китай. Високият дълг в Китай повиши до голяма степен изкуствено цените на материалните активи, като недвижимите имоти. Отделно, процента на незаетост е висок при условия на относителни ниски средни заплати.
Изобщо в глобален план финансовите продукти са с над три пъти по-голяма стойност от размера на реалната икономика, според Financial Times.
Това очевидно са дългосрочни фактори, които рано или късно ще намерят своето решение.
Долната графика показва интересен факт. Когато търговския дефицит на САЩ (червена крива, дясна обърната скала) се увеличава фондовия пазар на САЩ се представя добре спрямо пазарите извън страната (синя крива) и обратното. Имайки предвид усилията на САЩ да намалят търговския си дисбаланс с основни търговски конграгенти, напълно логично е да се очаква слаб пазарен сентимент и нисък растеж или корекция на пазара на акции в средносрочен план.
Графика: Leuthold Group