Продължаващите преговори между Китай и САЩ до голяма степен изместват фокуса на пазарите върху международната търговия, но не по-малко важно каква е ситуацията във вътрешноикономически план. В статията ще засегнем два важни аспекта на отнасящи се за двете страни, но оставащи „по радара“ на този етап.
Долната графика показва три различни индекса за потребителското доверие в САЩ, които сочат надолу от много високи нива.
Източник: Ned Davis Research
В исторически план, когато нивата на индикаторите са били толкова високи последващата възращаемост на пазарите на акции е била много слаба или отрицателна за средносрочен период (5-10 години).
Друг интересен индикатор в контекста на преговорите между двете най-големи икономики в света е спада на продажбите на жилища в Китай. От долната графика се вижда, че има рязък спад и в трите сегмента на пазара за изминалия месец.
Според главния икономист на J.P. Morgan в Китай, Haibin Zhu в момента при общото ниво на корпоративен дълг и икономическа активност, 70% от новото финансиране би отишло за покриване на лихвите, а само 30% биха останали за реални инвестиции.
Дори тези изчисления да не са съвсем точни, официалните оценките са, че корпоративния дълг е около 270% от БВП, а делът на дълговете на компаниите от сектора на недвижимите имоти е около 160 %.