След драматичните флуктуации в цената на електроенергията през декември – януари, които показаха уязвимостта на някои отрасли и предприятия в страната, през предходните две седмици цените на пазар „Ден напред“ на БНЕБ бяха най-ниските в сравнение с близките на нас пазари, както се вижда от долната таблица.
Отделно, ЕСО отчита 149 % ръст на износа на ток от началото на годината до 17 февруари, както и рекорден дял на вятърните електроцентрали в преносната и разпределителната мрежи.
Източник: Институт за енергиен мениджмънт
Това ни води до извода, че освен ценови риск има и риск от промяна на волатилността.
Естествено е инвеститирите да се опитват да хеджират ценовия риск във възможно най-голяма степен.
В момента срочните сертификати на MTF–Sofia са на практика без рискова премия. Т.е., няма допълнително увеличение на цената им, поради силно пазарно търсене на хеджиращата функция на сертификатите. И това е нормално, защото както борсовия пазар на електроенергията, така и на хеджиращите инструменти за електроенергия са нови не само за България, но и световен мащаб.
Долната графика, съставена от нашия риск мениджър Кристиян Фазелов, измерва средната цена на т. нар. базова електроенергия за 7 (синя крива) и 30 (жълта крива) дни.
Чрез този статистически (технически) метод, ясно се виждат важните ценови нива, както и краткосрочения и средносрочен тренд.
От гледна точка на волатилността, пазарните участници могат да забележат размера на разликата между седемдневната и тридесетдневната криви на т. нар. базова цена на елекроенергията. Когато отклонението между двете криви е голямо може да се очаква връщане към средната стохност (mean reversion). Затова заинтересованите пазарни участници и/или енергийни мощности биха имали интерес да продават на статистически обосновани високи стойности, чрез заемане на съответната позиция (продажба) в енергиен сертификат на многостранната система за търговия, MTF-Sofia.
Източник: CAPMAN, MTF-Sofia
Например, при посочената пазарна ситуация една фотоволтаична централа може да „закове“ цената на високи нива с продажба на сертификат, като освен това ще и бъде изплатена и премия за разликата между пазарните и преференциалните цени на тока, който се полага за централи или когенерации с мощност до 4 МВ от фонд „Сигурност на електроенергийната система“.
Хеджирането няма да е идеално дотолкова, доколкото има разминаване между борсовата цена и печалбата от позицията в сертификатите.