Как да започнем да конструираме печелившо портфолио с ниска волатилност в средносрочен и дългосрочен план?
Целта на статията е само да се постави начална база за съставяне на нисковолатилно и печелившо портфолио. Последващите оптимизации са предмет на отделна статия.
Подбора на нискорискови фондове може да се направи с различни свободно достъпни сайтове като https://www.morningstar.com/ и https://investor.vanguard.com/mutual-funds/list#/mutual-funds/asset-class/month-end-returns, но не само.
За сравнителни репери (бенчмарк) ще използваме две доказили се във времето порфолиа с ниска волатилност – All Weather на Рей Далио и Permanent Portfolio на Хари Браун.
За да се управлява лесно портфейла, дори и от индивидуален инвеститор, ние сме поставили изисквания инструментите да не са повече от шест и да се ребалнсира само един път в годината.
И така, избраните борсово търгувани фондове (ETFs) и съответните пропорции в порфейла са:
- GSY – Invesco Ultra Short Duration ETF – 25.00%
- SPHD – Invesco S&P 500® High Dividend Low Vol ETF – 20.00%
- AOK – iShares Core Conservative Allocation ETF – 13.00%
- TOK – iShares MSCI Kokusai ETF – 5.00%
- TLT – iShares 20+ Year Treasury Bond ETF – 20.00%
- FVD – First Trust Value Line® Dividend ETF – 17.00 %
Резултатите за периода ноември 2012 г. до януари 2019 г. са показани на долната графика.
Източник: Portfolio Visualizer
Със синята крива е показано представшнето на „нашето“ портфолио (Portfolio 1), с червената е All Weather на Рей Далио, а със жълтата е Permanent Portfolio на Хари Браун.
Краткия отчет на представянето на порфейлите е представен в долната таблица от който се виждат по-добрите рискови параметри на Portfolio 1, спрямо другите.