- 30/12/2024
- Posted by: pvankova
- Category: Новини
Инвеститорите с нетърпение очакваха тазгодишните потенциални IPO-та. Някои ще бъдат разочаровани да не видят дългоочаквания SpaceX или Shein, докато други ще бъдат възхитени. И все пак тази година се оказа благодатна почва за IPO. Така че нека отделим малко време, за да направим преглед на някои от новите емитенти за 2024 г.
През третото тримесечие на 2024г. глобалните IPO пазари събраха общо 77,6 милиарда щатски долара чрез 870 първични предлагания. Това представлява 23% спад в набраните средства и 11% спад в броя на сделките в сравнение със същия период на миналата година. Фондовите борси в САЩ, които продължават да доминират на световния пазар по отношение на събраните средства, като представляват една трета от глобалните приходи от IPO.
2023 г. беше сравнително слаба година по отношение на първичните публични пред-лагания. 2021г. държи рекорд след пандемията с 2 682 IPO-та и 608 милиарда долара, събрани през годината.
САЩ
Съединените щати станаха свидетели на няколко големи IPO-та, въпреки че много от тях с нетърпение очакват SpaceX, космическата компания на Илон Мъск. В същото време китайските IPO-та в САЩ стават все по-редки поради влошените геополитически отношения между Вашингтон и Пекин.
Reddit (+48%): социалната мрежа, много популярна в САЩ, беше много добре приета от инвеститорите. Стартирала при $34, цената на акциите сега се движи около $71, за капитализация от $11,78 милиарда. Платформата никога не е регистрирала печалба от стартирането си през 2005 г.
Lineage (-5%): повечето инвеститори вероятно никога не са обмисляли добавянето на компания, специализирана в инвестиционни тръстове за недвижими имоти (REITs) за складове с контролирана температура към тяхното портфолио, до първичното предлагането на Lineage. В края на юли компанията набра впечатляващите 4,4 милиарда долара на IPO, листвайки 57 милиона акции по 78 долара всяка. Капитализацията на компанията сега възлиза на 17 милиарда долара, което я прави най-голямото ново публично предлагане след IPO-то на производителя на полупроводници Arm Holdings PLC през 2023 г., което набра 4,8 милиарда долара.
На Уолстрийт няколко големи IPO-та направиха своя дебют с впечатляващи оценки: Viking Holding (+45%), ключов играч в туристическия сектор, има пазарна капитализация от 16,3 милиарда долара. StandardAero (-4%), специалист в авиационни двигатели, достигна оценка от 11 милиарда долара. UL Solution (+51%), компания, с дейност по сертифициране на продукти за безопасност, се оценява на 10,2 милиарда долара. Amer Sport (+40%), компанията майка на марките Salomon и Peak, също завърши успешно своето IPO.
Европа
След лятна пауза европейският IPO пазар отново са на плюс.
Puig (-20%): Испанската група за луксозни стоки набра 2,61 милиарда евро през май. Включително опцията за свръхразпределение, това възлиза на 2,74 милиарда евро. Така IPO-то на Puig стана най-голямото в Европа от 2022 г.
Galderma (+53%): IPO-то на тази компания за козметика събра 2,3 милиарда швейцарски франка (2,7 милиарда долара) през март, в най-голямото първично публично предлагане за Швейцария след Landis + Gyr което бе през 2017 г.
CVC Capital Partners (+22%): групата за частен капитал набра 2,3 милиарда евро през април, оценявайки холандската компанията на около 14 милиарда евро.
Douglas (-10%): през март германският търговец на козметика завърши IPO на стойност 890 милиона евро, във Франкфурт. Оттогава движението на цената им е донякъде разочароваща, с 10% спад от първоначалната си цена от 25,50 EUR.
Международно летище в Атина (-20%): януарското IPO на най-големия туристически център в Гърция отбеляза първото успешно голямо предлагане в Европа тази година. Компанията събра 785 милиона евро, на най-голямото IPO в Гърция от 15 години насам. Оттогава групата не успя да отговори на очакванията и цената на акциите й спаднаха.
Азия
В Азия се наблюдава значително забавяне на IPO-тата от компании от континентален Китай. Според S&P Global Market Intelligence средствата, събрани чрез IPO на двете основни фондови борси в Китай, Шанхай и Шенжен, са се сринали до 4,01 милиарда долара от януари до юни, в сравнение с 29,80 милиарда долара за същия период на 2023 г.
Изглежда, че китайските компании се обръщат към борсата в Хонг Конг, която предлага много предимства, включително по-лесен достъп до международни акционери и листване в HKD. Това намаляване на броя на IPO изглежда насърчава появата на по-качествени компании на пазара.
В Югоизточна Азия -Малайзия се откроява като събрала най-много средства, макар и чрез голям брой сравнително скромни по размер IPO.
В континентален Китай най-големите събрани REITs бяха Grandtop Yongxing Group (-26%), чийто основен бизнес е производството на електроенергия от изгаряне на отпадъци, и SolaX Power Network Technology (-32%), компания за фотоволтаични панели.
В Хонконг най-забележителното IPO беше това на Midea Group (+37%), световен лидер в домакинските уреди, който навлезе на пазара в Хонконг след няколко години листване в Шенжен. Това потвърждава преобладаването на потребителския сектор в IPO-тата в Хонконг от 2023 г. насам, като второто най-голямо IPO е постигнато от Sichuan Baicha Baidao Industrial (-27%), компания, специализирана в продажбата на разнообразие от чаени напитки.
HD Hyundai Marine Solution (-37%): бивш Hyundai Global Service Co Ltd, е най-голямото IPO в Южна Корея за две години, набирайки $538 милиона. В момента капиталът на компанията е 3,55 милиарда долара. Дружеството предлага услуги по поддръжка, доставка на гориво, модернизация и управление на кораби. Към момента 181 кораба използват продукти на компанията, което представлява 36% от годишната цел на HD Hyundai Marine Solution от 500 кораба.
Thai Credit Bank (-30%): Най-голямото IPO в Югоизточна Азия е тайландска търговска банка, която събра 208 милиона долара за капитализация от 1 милиард долара. Оттогава цената на акциите падна рязко, като пазарната капитализация се стабилизира на около 712 милиона долара.
Автор Артър Кунц