- 6 февруари 2025
- Posted by: pvankova
- Category: Актуални процедури

Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027
BG16RFPR002-1.005 Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия (МСП)
Срок за кандидатстване: 27.11.2024 г. – 28.03.2024 г.
Бюджет: 25 млн. лв.
Цел: Процедурата предвижда подкрепа за научно-интензивни услуги за предоставяне на иновативни решения, въвеждането на нови продукти, процеси или услуги в бизнеса, решаването на различни технологични проблеми на предприятията, въвеждането на нови бизнес модели, прототипиране и др. чрез предоставяне на фокусирана подкрепа на българските предприятия под формата на фиксирани грантове за предоставяне на услуги от доставчици на знания като университети/научни организации, вкл. центрове за компетентност (ЦК), центрове за върхови постижения (ЦВП), СНИРД на София тех парк и научноизследователски инфраструктури от Националната пътна карта за научна инфраструктура (НПКНИ), вписани в Регистъра на научната дейност на Република България .
Размер на безвъзмездната финансова помощ:
По настоящата процедура е допустимо едно МСП да получи до две услуги в областта на иновациите , които ще се реализират от изпълнители на услуги, включени в Платформата за сътрудничество между висшите училища, изследователските организации и бизнеса чрез надграждането на Регистър на научната дейност, Регистър на академичния състав и Българския портал за отворена наука.
Минимален размер на безвъзмездната финансова помощ за индивидуално проектно предложение по процедурата е във фиксиран размер на 14 710 лева за една услуга или в максимален размер на безвъзмездната финансова помощ на 29 420 лева при две услуги и се предоставя като еднократна сума за всяка реализирана услуга.
Допустими разходи:
1) Разходи за услуги:
Допустимите услуги по процедурата могат да бъдат, например: провеждане на пазарни/маркетинг/бизнес анализи и проучвания, експертни консултации в различни области, провеждане на специализирани обучения по широк кръг от дейности, лабораторни анализи, проектиране и/или производство на различни изделия, компоненти и др., като трябва да са в някоя от тематичните области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2021-2027 г.
Тематични области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2021-2027 г.
1. Информатика и ИКТ
2. Мехатроника и електроника
3. Индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии
4. Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии
5. Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика
Повече информация може да откриете в приложеното Резюме