- 10 декември 2019
- Posted by: dev
- Category: Актуални теми
ФОКУС НА СЕДМИЦАТА
- Основен краткосрочен фокус (вероятно и средносрочен) на пазарите са противоречивите изказвания на представители на американската администрация, относно увеличението на търговските мита срещу Китай, докато позицията на азиатската страна е по-скоро последователна.
- Основното макро събитие би могло да е на 15.12.19, когато се очаква обявяване на нови мита на САЩ срещу китайски стоки на стойност 156 млрд. долара.
- Също така, под риск са и търговските взаиомоотношения на САЩ с Европа и Латинска Америка.
- Основен ефект от посочените събития е затрудняване на т. нар. supply chain и намаляванетто на международния търговски оборот. Това е показано на долната графиката на Deutsche Post, измерваща реалния търговски обем на компанията по целия свят.
От тази гледна точка в по-привилигерована позиция биха могли да бъдат пазари като Виетнам и Индия, които имат и благоприятна демографска структура.
ГЛОБАЛНИ МАКРО ТЕМИ
- Борсата в Бразилия (iBovespa) отбеляза исторически връх през изминалата седмица, съчетано с висока обезценка на бразилския реал (около 58% през последните 5 години срещу американския долар). Но с оглед на горепосочените фактори, тя е по-уязвима, спрямо развитите пазаари.
- Висока глобална задлъжнялост отнема ресурси за бизнес развитие, като и от благосъстоянието на бъдещите поколения.
- Има тенденция за влошаване на бизнес кредитите в Китай. Долната графика показва нетния дълг на компаниите за недвижими импоти е Китай (жълта крива) и свободния паричен поток , който те генерират (синя крива).
Източник: Bloomberg, Crescat Capital
- Де факто, вече е наложена нова монетарна глобална доктрина с реални отрицателни лихви в дългосрочен план, която ефективно наказва кредиторите, като не помага за подобряване на т. нар „морален риск“ сред иконочмическите агенти. Долната графика показва т. нар. реална лихва на 10 – годишните гермаски ДЦК.
Поради това, акцент на потенциални инвестиции би могло да бъде компанни и страни с нисък дълг, но с потенциал за растеж.
СЕКТОРНА РОТАЦИЯ И ТРЕНДОВЕ
Недвижими имоти – на различни пазари се наблюдават признаци на надцененост на пазара на жилища, съчетано с увеличаване на разликата между благосъстоянието на бедните и богатите.
Облигации – атрактивна доходност предлагат книжата на Турция и Украйна.
Суровини – Среброто има сериозен фундаментален и технически потенциал за поскъпване, което, според нас вече започна. Макар и неофициално, ценните метали остават базови пари и стабилен актив.
Индекси – един най-добре представящите се индекси тази година са тези на Балканите (Босна Херцеговина, Македония, Гърция) с изключение на България (спад от над 8 %). По принцип, високият ръст на т. нар. „периферни“ пазари е характерен за последните фази на глобалния икономически цикъл.
Валути – заслужават внимание швейцарския франк (хедж и валута убежище) и индийска рупия (ниска корелация с основните валути).
АКЦИИ И АКТИВИ НА ФОКУС
- BAE Systems – богато технологично порфолио, добре позиционирана на пазарите на оптбранителни продукти в САЩ и Великобритания. Активен участник в разработването на F-35.
- ABB – швейцарския конгломерат е добре позициониран към високтехнологичната база на новата икономика като електрическа мобилност и енергийна свързаност, като според нас е относително подценен спрямо пазара.
Това са високотехнологични компанни на индустриално ниво (не толкова на потребителско).
ГЛОБАЛНИ ИНДИКАТОРИ
Заслужава внимание индикаторът CLI (Composite Leading Indicator) на Организацията за икономически сътрудничество и развитие, който има много висока предикативна стойност и обикновено води икономическия цикъл с около 9 месеца. В момента е на нива асоциирани с потенциално глобално икономическо забавяне.